2008-12-03

Coor Service Management får nytt uppdrag av NetCom i Norge

Coor Service Management har tecknat 5-årigt avtal med den norska mobiloperatören NetCom i Norge. Avtalet innebär att Coor tar över ansvaret för arbetsplats- och fastighetsservice, och att Netcom sänker sina servicekostnader med ca 20 procent.

NetCom är Norges näst största mobiloperatör. Genom samarbetet kommer Coor att leverera arbetsplats- och fastighetsservice till Netcoms 600 anställda samt ansvara för drift och fastighetsunderhåll för 15 000 kvm. Avtalet löper på fem år och är totalt värt ett tresiffrigt miljonbelopp. Genom avtalet garanterar Coor kostnadsbesparingar om 20 procent åt Netcom.

- Vi valde Coor för deras förståelse av NetComs verksamhet och behov. Vi vill att våra medarbetare ska få god service samtidigt som vi vill effektivisera och spara pengar. Vi behöver en flexibel serviceleverantör som snabbt kan anpassa sig efter våra behov. Dessutom kan Coor som stor serviceleverantör förhandla till sig helt andra priser på inköp än vad NetCom kan, säger August Baumann, vd i NetCom.

Serviceleveransen till Netcom kommer att omfatta drift och fastighetsunderhåll och arbetsplatsservice, t.ex. konferensservice, inredning och flyttar, post och gods, personalmatsal, städning och säkerhetstjänster.

– För Coor är detta ett viktigt uppdrag till ett norskt bolag med starkt varumärke. Vi är stolta över att bli valda av NetCom, som är i ständig utveckling och på jakt efter de bästa lösningarna, säger Freddy Eriksen, vd för Coor i Norge.

För ytterligare information kontakta:

Åsvor Brynnel, Kommunikationschef Coor Service Management, tel: 070-600 73 21

OM SIDAN

Uppdaterad
2008-02-01
Ansvarig
Susanne Kinnunen
Coor Service Management är ledande inom utveckling och effektivisering av servicefunktioner samt att ta hand om outsourcing av sina kunders stödfunktioner. I vår verksamhet finns en bredd av olika serviceyrken samlade, t ex receptionister, telefonister, säkerhetsexperter, lokalvårdare, kockar, personer som utvecklar servicetjänsterna - och många andra. Gemensamt för alla är att ta hand om kompletta serviceleveranser.