16.12.2005

Coor Service Management ostaa NCC:n palveluyhtiön

Lehdistötiedote 12.15.2005

Coor Service Management ostaa NCC:n toimistopalveluihin erikoistuneen palveluyhtiön Consessin.

Consessin liikevaihto on 77 miljoonaa Ruotsin kruunua ja sillä on 12 työn-tekijää. Yhtiö toimittaa käyttäjäpalveluita noin 70 asiakkaalle, joiden joukossa ovat mm. NCC ja SJ. Concess siirtyy Coorin omistukseen välittömästi.

– Consess saa paremmat mahdollisuudet jatkaa positiivista kehitystään, koska käyttäjäpalvelut ovat uuden omistajan ydintoimintaa. Coorilla on suuremmat resurssit Consessin palveluntoimituksen kehittämiseen, mikä on hyödyksi asiakkaille ja henkilökunnalle. Uskomme, että tämä ratkaisu on hyvä kaikille osapuolille, sanoo Mats Wäppling, NCC:n varatoimitusjohtaja.
 
Consessin ostolla Coor saa lisää asiakkaita ja vahvistaa palvelutarjontaansa käyttäjäpalveluissa.

– Kaupan avulla laajennamme asiakaskuntaamme, mikä avaa meille uusia mahdollisuuksia. Consess on mielenkiintoinen yhtiö, jossa on osaava henkilökunta. Olemme hyvin kiinnostuneita kehittämään yhtiötä heidän kans-saan, sanoo Staffan Ebenfelt, liiketoimintayksikön johtaja Coor Service Managementissa. 

Lisätietoja:

Staffan Ebenfelt, Liiketoimintayksikön johtaja Coor, puh: +46-8-553 95 995
Åsvor Brynnel, Viestintäjohtaja Coor, puh: +46-8-553 95 904


www.consess.com
www.ncc.com

Coor Service Management är ledande inom utveckling och effektivisering av servicefunktioner samt att ta hand om outsourcing av sina kunders stödfunktioner. I vår verksamhet finns en bredd av olika serviceyrken samlade, t ex receptionister, telefonister, säkerhetsexperter, lokalvårdare, kockar, personer som utvecklar servicetjänsterna - och många andra. Gemensamt för alla är att ta hand om kompletta serviceleveranser.